150 kişinin öldüğü Palmiye Sitesi davası sanıklarına 22 yıl hapis istemi

AA

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, merkez Onikişubat ilçesi Şehit Abdullah Çavuş Mahallesi İsmet Karaokur Bulvarı’nda yıkılan siteye ilişkin şüpheliler A.B, H.M.E. ve Ö.T. hakkında “bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” suçundan hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

3 sanık hakkında 22 yıl altışar aya kadar hapis istemiyle dava açıldı.

150 kişi can verdi

İddianamede, yıkılan sitede 150 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin ise yaralandığı belirtildi. Olay yeri tespiti, keşif, inceleme ve delil toplama çalışmaları için bilirkişilerin görevlendirildiği aktarıldı.

Depremin ardından Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, sorumluluğu bulunan kişilerin tespiti ve delil elde edilmesi amacıyla gerekli görevlendirmelerin yapıldığı vurgulanan iddianamede, binanın kolon ve kirişlerinden karot ile demir örneklerinin alınıp muhafaza edildiği ifade edildi. A, B ve C blokları hakkında yapılan dosya incelemeleri, deneysel çalışmalar, araştırmalar ve üç boyutlu analizler sonucunda, binaların 1998 Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmeliğe tabi olduğu ve ilk ruhsat tarihinin 27 Haziran 2000 olduğu belirtildi.

2 kişi aslı, bir kişi tali kusurlu

Bilirkişi raporunda kusur atfedilen şüphelilerden A.B. ve H.M.E’nin asli, Ö.T’nin ise tali kusurlu olduğu kaydedilen iddianamede, şüpheli A.B. için yakalama emri çıkarıldığı H.M.E. ve Ö.T’nin ise adli kontrol kararı ile serbest bırakıldığı anımsatıldı.

İddianamede, yapım sorumlusu müteahhit, statik proje müellifi, fenni mesulün asli kusurlu olduğu, jeoloji mühendisinin ise tali kusurlu olduğunun tespit edildiği vurgulandı.

Sitenin müteahhidinin müşteki ve tanıklar beyanları doğrultusunda H.M.E. ve A.B, jeoloji mühendisinin ise Ö.T. olduğunun belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

Kahramanmaraş ilinin deprem bölgesinde olduğunu, usulüne uygun yapılmayan yapıların meydana gelen depremlerde yıkılabileceğini objektif olarak var olan dikkat ve özen yükümlülüğünü öngörebilecek ve yerine getirebilecek durumda olmasına rağmen üzerlerine düşen yükümlülükleri yerine getirmeyerek sitenin proje aşamasında statik proje içeriği yetersizliği, temel donatı alanı yetersizliği, temel zemin emniyet gerilmesi yetersizliği, statik hesap raporu yetersizliği, kolon boyutları yetersizliği, kolon donatı alanı yetersizliği, kiriş donatı alanı yetersizliği, donatı detaylandırması yetersizliği, zemin araştırması yetersizliği, oturum analizi yapılmasının gerekli olmasına rağmen yapılmamış olması, yapım aşamasında ise malzeme kalitesi yetersizlikleri bulunmasına rağmen binayı inşa ederek bilinçli taksirle hareket etmek suretiyle vefat ve yaralanmalara sebebiyet vererek üzerlerine atılı bilinçli taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçunu işlediklerini gösterir haklarında kamu davası açılmayı gerektirir delile ulaşıldığı anlaşılmakla şüphelilerin ayrı ayrı cezalandıkları kamu adına talep olunur.

İddianamede ayrıca A.D, L.D. ve C.Ş. hakkında taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma suçundan takipsizlik kararı verildiği, kamu görevlilerinin soruşturma iznine tabi olmaları nedeniyle haklarında tefrik karar verildiği bildirildi. M.B, A.T.B, N.C.C, K.C.A, K.D, A.Z.D, Z.D, D,D, B.U. ve M.K.U’nun yaralanmasına ilişkin kati raporların alınması için müzakere ve talimat yazıldığı ve dosyaya gönderileceği aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir