Tarihi maksem artık Cumhuriyet Müzesi

Türkiye’nin ilk modern meydanlarından olan ve 8 Ağustos 1928’te açılışı gerçekleştirilen Cumhuriyet Anıtı ile Millî Mücadele’yi ölümsüzleştiren Taksim Meydanı, Cumhuriyet’in 100. yılında yeni müzesine kavuştu. I. Mahmud tarafından 1732-1733 yılları arasında şehrin su ihtiyacını karşılamak için inşa ettirilen Taksim Maksemi restore edilerek Cumhuriyet Müzesi’ne dönüştürüldü.

Müze İBB Miras’ın restorasyon ve yeniden işlevlendirme çalışmalarının ardından cumartesi günü kapılarını açtı. İBB Miras, uzun süreli tanıklığı içinde dayanıklılığını yitirmeye başlayan tarihî yapıyı, güçlendirme uygulamalarıyla koruma altına alırken özgün dokusunu açığa çıkardı. Son yıllarda İBB Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi olarak İstanbulluları ağırlayan Taksim Maksemi, çalışmalar kapsamında Cumhuriyet Müzesi olarak hizmet vermeye başladı.

Cumhuriyet’in 100. yılına armağan edilen müze içeriği, koleksiyonu ve ev sahipliği yapacağı etkinliklerle Cumhuriyet ruhunu meydana taşıyacak. Cumhuriyet’in değerlerini ve kazanımlarını yansıtan kapsamlı içeriğiyle kurtuluştan kuruluşa uzanan Cumhuriyet yolculuğu sunan müze, Osmantan Erkır ile Şişli’deki İBB Atatürk Müzesi’nin, İBB İtfaiye Müzesi Cer Koleksiyonu’nun ve İBB Atatürk Kitaplığı Şehir Müzesi Koleksiyonu’nun katkılarıyla oluşturuldu. Müzede Atatürk’ün müşir üniforması, çizmesi, triko süveteri, kalpağı gibi kişisel eşyalarını içeren koleksiyonu öne çıkıyor. Müze sergileme alanıyla da ziyaretçileri için özel bir deneyim mekânı olmayı amaçlıyor.

Cumhuriyet Müzesi, pazartesi hariç her gün 10.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Giriş ücretleri: İndirimli 15 TL, Tam 50 TL, Turist 100 TL. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir